w

CERN ujawnia kolejne szczegóły na temat planowanego 100-kilometrowego akceleratora cząstek

W 2019 roku CERN opublikował wstępny raport projektowy nowego akceleratora cząstek o nazwie Future Circular Collider (FCC). Ten ambitny projekt ma na celu stworzenie akceleratora cząstek o długości 4 razy większej i mocy 6 razy większej niż obecnie działający Wielki Zderzacz Hadronów.

W ubiegłym roku rozpoczęto badania polowe w miejscu potencjalnej lokalizacji FCC. Te badania będą trwały kilka lat i obejmą ocenę wpływu na środowisko, badania sejsmiczne oraz geotechniczne. Celem tych badań jest zapewnienie, że budowa FCC będzie bezpieczna i nie będzie miała negatywnego wpływu na otaczające środowisko.

W ostatni piątek (2 lutego) CERN przedyskutował wstępne wnioski z przygotowywanego studium wykonalności FCC. Wnioski te są niezwykle ważne dla dalszego rozwoju projektu i pozwolą na określenie możliwości i wyzwań związanych z budową i funkcjonowaniem FCC.

FCC ma być kolejnym krokiem w badaniach nad fundamentalnymi cząstkami i siłami, które rządzą naszym wszechświatem. Dzięki swojej potężnej mocy i długości, FCC pozwoli na przeprowadzenie jeszcze bardziej precyzyjnych eksperymentów i odkrycie nowych zjawisk fizycznych.

Jednak przed rozpoczęciem budowy FCC, CERN musi przeanalizować wszystkie aspekty projektu, w tym jego wykonalność techniczną, finansową i ekologiczną. Dlatego też wstępne wnioski z przygotowywanego studium wykonalności są niezwykle ważne i pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych krokach w realizacji tego ambitnego projektu. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaskakująca wersja przeboju Maanamu w „The Voice Senior”. Co na to widzowie?

Renault dołączy do Stellantisa? Zaskakujące doniesienia włoskiej prasy