w

Co dwunasta gwiazda „pożarła” planetę

Bliźniacze gwiazdy są uważane za powstałe z tej samej chmury molekularnej, co sugeruje, że powinny mieć identyczny skład. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z projektu ASTRO 3D oraz ich kolegów z Węgier, USA i Australii wykazały, że w rzeczywistości tylko 92% z nich ma taki sam skład. Pozostałe 8% gwiazd okazało się mieć nieco inny skład niż oczekiwano.

Badacze przyjrzeli się 91 parom bliźniaczych gwiazd, które poruszają się razem w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystując najnowocześniejsze techniki obserwacyjne, udało im się dokładnie przebadać skład chemiczny tych gwiazd. Okazało się, że w 8% przypadków występowały różnice w ilości poszczególnych pierwiastków, co wskazuje na to, że gwiazdy te nie są identyczne.

Naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobną przyczyną tych różnic jest fakt, że niektóre z tych gwiazd pochłonęły planetę lub materiał z dysku protoplanetarnego. W trakcie swojego rozwoju, gwiazdy te mogły zderzyć się z innymi obiektami w swoim otoczeniu, co spowodowało zmiany w ich składzie chemicznym.

Odkrycie to jest ważnym krokiem w badaniach nad ewolucją gwiazd i układów planetarnych. Pozwala ono lepiej zrozumieć procesy zachodzące w młodych układach gwiazdowych oraz wpływ planet i dysków protoplanetarnych na ich rozwój. Dzięki temu, naukowcy będą mogli lepiej wyjaśni 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seriale idealne na weekend, które zobaczysz nawet w jeden dzień

Alternatywa dla aut elektrycznych. Zaskakujące wzrosty sprzedaży