w

Dramatyczne spadki dzietności. Wkrótce czeka nas wielka globalna zmiana demograficzna

W ostatnim wydaniu prestiżowego czasopisma medycznego The Lancet opublikowane zostały wyniki badań dotyczących płodności, demografii oraz związanych z nimi konsekwencji. Według tych badań, do roku 2100 w aż 97% krajów i terytoriów na całym świecie współczynnik dzietności będzie niższy od poziomu niezbędnego do zapewnienia zastępowalności pokoleń. Innymi słowy, w tych krajach i terytoriach liczba ludności będzie maleć. Ta zmiana będzie miała ogromne skutki dla społeczeństw i gospodarek na całym świecie.

W badaniu uwzględniono dane z 195 krajów i terytoriów, co stanowi 99% populacji światowej. Wyniki pokazują, że współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci urodzonych przez kobietę w wieku rozrodczym, spadł z 4,7 w 1950 roku do 2,4 w 2017 roku. W tym samym czasie, liczba krajów i terytoriów, w których współczynnik dzietności jest niższy od poziomu zastępowalności, czyli 2,1 dziecka na kobietę, wzrosła z 45 do 91.

Według prognoz, do roku 2100 współczynnik dzietności będzie wynosił tylko 1,7 dziecka na kobietę w skali globalnej. W niektórych krajach, takich jak Japonia, Korea Południowa czy Hiszpania, współczynnik ten może spaść nawet poniżej 1, co oznacza, że populacja będzie się kurczyć. W innych krajach, takich jak Nigeria, Demokratyczna Republika Konga czy Etiopia, współczynnik dzietności pozostanie na 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mad Max wraca na Lazurowe Wybrzeże. „Furiosa” zadebiutuje w Cannes

dziś, 22 mar 22:45 (TVN) – Mayday