w

Duńczycy wyjaśnili zagadkę znikających gwiazd? Całkowity kolaps grawitacyjny gwiazdy w VFTS 243

Naukowcy z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze, specjalizujący się w astrofizyce, przeprowadzili badania, które wyjaśniają tajemniczy fenomen znikających gwiazd na nieboskłonie. W swojej najnowszej pracy, opublikowanej w renomowanym czasopiśmie Physical Review Letters, dostarczyli oni najsilniejszych dowodów na teorię mówiącą o grawitacyjnym zapadaniu masywnych gwiazd, które nie kończy się ani wytwarzaniem białego karła, ani supernowej, lecz prowadzi do powstania czarnej dziury. Dla obserwatora z zewnątrz, zjawisko to wygląda jakby gwiazda po prostu zniknęła.

Wielu astronomów od dawna zastanawiało się, co dzieje się z gwiazdami o bardzo dużej masie, które po osiągnięciu końcowego etapu ewolucji, powinny wybuchnąć jako supernowe. Jednak w niektórych przypadkach, gwiazdy te po prostu znikają z nieboskłonu, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. W celu wyjaśnienia tego zjawiska, naukowcy z Instytutu Nielsa Bohra przeprowadzili szczegółowe obserwacje i analizy, które doprowadziły do odkrycia, że przyczyną znikania gwiazd jest grawitacyjne zapadanie się ich masy.

Według teorii grawitacyjnego zapadania się, gdy gwiazda osiąga końcowy etap swojego życia, jej jądro ulega kolapsowi pod wpływem własnej grawitacji. W wyniku tego procesu, masa gwiazdy zostaje skompresowana do nieskończenie małej objętości, a jej gęstość staje się tak duża, że nawet światło nie jest w stanie uciec z jej 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Był wielkim inkwizytorem w „Gwiezdnych wojnach”, teraz będzie uciekał przed dinozaurami

Skutki nawałnicy w Gnieźnie. Kilkuset kierowców wezwanych na komendę