w

Duża podwyżka rent i emerytur od 1 marca. Znamy szczegóły

Co roku w Polsce emerytury są podnoszone poprzez waloryzację, aby dostosować ich wysokość do inflacji. W tym roku, od piątku, świadczenia wypłacane przez ZUS wzrosły o 12,12 procenta, co oznacza, że najniższa emerytura wynosi teraz 1780,96 zł brutto. Ta sama kwota dotyczy również najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz socjalnej. Ważne jest, żeby otrzymać wyższe świadczenia, nie trzeba składać żadnych dokumentów, ponieważ waloryzacja jest automatyczna.

Kwota graniczna świadczenia uzupełniającego również wzrosła do 2419,33 zł. Wysokość świadczenia honorowego dla stulatków, którzy obchodzą swoje setne urodziny po 29 lutym tego roku, również wzrosła i od 1 marca wynosi 6246,13 zł. Renta za częściową niezdolność do pracy wynosi teraz 1335,72 zł.

Waloryzacja obejmuje także dodatki i świadczenia pieniężne, takie jak nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sierot zupełnych czy zasiłki przedemerytalne. Dzięki waloryzacji, dodatek pielęgnacyjny wzrósł z 294,39 zł do 330,07 zł, dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

ZUS zapewnia, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona. Emeryci i renciści, którzy odbierali świadczenia 29 lutego, otrzymają list z informacją o wysokości swojej renty lub emerytury najwcześniej w kwietniu. Decyzje o przyznaniu trzynastej emerytury zostaną również wysłane wraz z decyzjami o waloryzacji. Wcześniej, informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego oraz mundurowego jest szacowany na około 43 miliardy złotych. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kierowcy płacą miliardy rocznie za prawo do jazdy po drogach

Kiedy 7 złotych za litr diesla? Są prognozy analityków