w

Elon Musk ogłasza sukces. Jego firma umieściła swój pierwszy czip w mózgu pacjenta

Firma Neuralink, należąca do Elona Muska, przeprowadziła pierwszą operację wszczepienia swojego czipu do mózgu człowieka. Celem implantu jest bezprzewodowe połączenie z urządzeniami i umożliwienie sterowania nimi za pomocą myśli. Pierwszymi beneficjentami mają być osoby z niedowładem kończyn, jednak w przyszłości firma planuje wykorzystanie swojej technologii do zwiększenia możliwości ludzkiego mózgu poprzez połączenie z sztuczną inteligencją.

Elon Musk ogłosił tę informację we wtorek na swoim profilu na platformie X. Ekscentryczny miliarder podkreślił, że pierwszy pacjent, który otrzymał implant, powraca do zdrowia, a wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie skoków neuronów.

Neuralink został założony w 2016 roku i od tego czasu firma testowała swoje wynalazki z obszaru neurotechnologii na zwierzętach. W maju 2023 roku uzyskali zgodę amerykańskich organów regulacyjnych na testowanie swoich implantów mózgowych u ludzi, co rozpoczęło sześcioletni etap badań.

W ramach eksperymentu w mózgu człowieka umieszczone zostały 64 niezwykle cienkie, elastyczne nici, które łączą implant z ośrodkiem mózgowym odpowiedzialnym za ruch. Czip rejestruje i bezprzewodowo przesyła sygnały mózgowe do aplikacji, która następnie dekoduje, w jaki sposób dana osoba zamierza się poruszać.

Musk zapowiedział, że pierwszy produkt Neuralink będzie nosił nazwę Telepathy i umożliwi sterowanie telefonem lub komputerem za pomocą myśli. Początkowo skorzystają z niego osoby z niedowładem kończyn, jednak w przyszłości firma planuje wykorzystanie swojej technologii do zwiększenia możliwości ludzkiego mózgu poprzez połączenie z sztuczną inteligencją. Musk porównał to do możliwości komunikacji, jaką miałby Stephen Hawking, gdyby mógł porozumiewać się szybciej niż stenotypistka lub licytator.

Jednak Neuralink musi mierzyć się ze sporą i znacznie bardziej zaawansowaną w swoich pracach nad mózgowymi implantami konkurencją. Firma Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah przeprowadziła swoją pierwszą operację wszczepienia implantu mózgowego już w 2004 roku, a australijska firma Synchron opracowała technologię, która nie wymaga tak inwazyjnej operacji jak produkt Neuralink.

Mimo to, firma Muska ma ambitne cele i wierzy w potencjał swojej technologii. W przyszłości może ona przyczynić się do znacznego rozwoju ludzkości i poprawy jakości życia osób z różnymi zaburzeniami neurologicznymi. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiemy, kiedy Polska wystąpi na Eurowizji 2024! To nie będzie łatwy półfinał

Rusza śledztwo w sprawie Orlenu. W tle nadużycia i niedopełnienie obowiązków