w

Galaktyka nagle rozbłysła i okazało się, że jej czarna dziura ma „czkawkę”

W centrum odległej galaktyki, która znajduje się w odległości nieosiągalnej dla większości ludzi, niespodziewanie pojawił się niezwykły fenomen. Supermasywna czarna dziura, która dotychczas była uważana za spokojną i stabilną, nagle zaczęła wykazywać objawy „czkawki”. To pierwsze znane zjawisko tego typu, które wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród naukowców na całym świecie.

Międzynarodowy zespół badawczy, składający się z wybitnych naukowców z różnych krajów, podjął się wyjaśnienia tego niezwykłego zjawiska. Po wielu miesiącach intensywnych badań i analiz, naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem „czkawki” supermasywnej czarnej dziury jest obecność mniejszej czarnej dziury, która krąży wokół swojego potężnego towarzysza.

Według hipotezy zaproponowanej przez zespół badawczy, mniejsza czarna dziura znajduje się w bliskim sąsiedztwie supermasywnego obiektu i wchodzi w jego dysk akrecyjny. Dysk akrecyjny to obszar wokół czarnej dziury, w którym gromadzi się materiał, który zostaje wciągnięty przez jej ogromną grawitację. Jednak w przypadku „czkawki” supermasywnej czarnej dziury, mniejsza czarna dziura wyrzuca z dysku akrecyjnego materiał w regularnych odstępach czasu, co powoduje nieregularne i gwałtowne zmiany w jasności obiektu.

Według obliczeń naukowców, mniejsza czarna dziura wyrzuca materiał z dysku akrecyjnego do 8,5 doby, co jest bardzo krótkim okresem czasu w skali kosmicznej. To właśnie ta nieregularność i szybkość wyrzucania materiału jest kluczem do wyjaśnienia „czkawki” supermasywnej czarnej dziury.

Ta hipoteza stanowi wyzwanie dla dotychczasowych poglądów na dyski akrecyjne czarnych dziur, które były uważane za dość jednolite skupiska materiału. Odk 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Okręty rakietowe Floty Czarnomorskiej opuściły Krym. Sukces Ukraińców

dziś, 3 kwi 21:10 (TVP 1) – Królowa