w

Globalne ocieplenie spowolni tempo erozji w górach. Ale najpierw je przyspieszy

Koniec ostatniej epoki lodowej był okresem ogromnych przemian w krajobrazie. Wraz z wycofaniem się lodowców, pozostawiły one po sobie liczne ślady, takie jak moreny, czyli wały ziemne utworzone przez osady lodowcowe, oraz doliny wyżłobione przez płynącą wodę. Na odsłoniętych szczytach górskich dochodziło również do obrywów skalnych, spowodowanych przez glacjalne rozprężenie mas skalnych.

Doktor Daniel Draebing z Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadził badania w europejskich Alpach, aby zbadać wpływ ocieplenia klimatu na zmianę tempa erozji. Teoretycznie przewiduje się, że wycofanie się lodowców spowodowało zmniejszenie erozji, ponieważ lodowce nie są już w stanie przesuwać i transportować materiału skalnego, co jest głównym czynnikiem erozyjnym.

Jednakże, badania Draebinga wykazały, że zmniejszenie erozji w wyniku wycofania się lodowców nie jest tak jednoznaczne. W rzeczywistości, w niektórych obszarach tempo erozji wzrosło, a nie zmniejszyło się. Wytłumaczeniem tego zjawiska może być fakt, że wraz z ociepleniem klimatu, woda z topniejących lodowców zaczęła płynąć szybciej i w większej ilości, co zwiększyło jej zdolność do erozji.

Ponadto, wycofanie się lodowców odsłoniło nowe obszary, które wcześniej były pokryte lodem, co spowodowało, że procesy erozyjne mogły rozpocząć się na nowo. W niektórych miejscach, gdzie lodowce wycofały się całkowicie, erozja może być nawet większa niż w okresie lodowcowym, ponieważ brak lodu nie hamuje już procesów erozyjnych.

Wnioskiem z badań Draebinga jest to, że zmiany w krajobrazie spowodowane wycofaniem się lodowców są złożone i niejednoznaczne. O ile teoretycznie można 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znamy przyszłość słynnego polskiego festiwalu. Fani nie będą zadowoleni

Wirusy zombie mogą wywołać przerażającą pandemię. „Istnieje realne ryzyko”