w

Grenlandia straciła 20% lodu więcej niż dotychczas szacowano

Najnowsza analiza przeprowadzona przez Jet Propulsion Laboratory, należące do NASA, wykazała, że lądolód grenlandzki stracił w ciągu ostatnich 4 dekad aż 20% więcej masy niż dotychczas sądzono. To alarmujące odkrycie, ponieważ oznacza to, że utrata lodu na Grenlandii jest znacznie większa niż przewidywano. Wielu naukowców uważało, że lądolód ten jest stosunkowo stabilny, jednak najnowsze badania pokazują, że sytuacja jest znacznie poważniejsza.

Najbardziej niepokojącym wnioskiem z analizy jest fakt, że olbrzymia większość lodowców na Grenlandii znacząco się wycofała, a utrata lodu przyspiesza. Dotychczas nie miało to bezpośredniego przełożenia na poziom oceanów, jednak w przyszłości może mieć poważne konsekwencje dla cyrkulacji oceanicznej. Wraz z topnieniem lodu na Grenlandii, do oceanów trafia coraz więcej słodkiej wody, co może wpłynąć na zmiany w temperaturze i zasoleniu wód morskich, a w konsekwencji na cyrkulację oceaniczną.

Lądolód grenlandzki jest jednym z największych na świecie i pokrywa około 80% powierzchni Grenlandii. Jego utrata może mieć ogromne konsekwencje dla całego świata. Wraz z topnieniem lodu, na Grenlandii pojawiają się nowe jeziora i rzeki, a także zmienia się krajobraz. Wielu naukowców obawia się, że w przyszłości topnienie lodu na Grenlandii może doprowadzić do podniesienia poziomu oceanów, co z kole 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten film powstawał aż 8 lat i kosztował 150 milionów dolarów!

Wiadomo, jak szybko kierowcy jeżdżą po Warszawie. Zmierzył to system APR