w

Jeden z najrzadszych i najsłabiej poznanych ptaków świata został odnaleziony

W 2022 roku badacze mieli niespodziewane ponowne spotkanie z jednym z najrzadszych i najmniej poznanych ptaków na świecie – zapylakiem kolumbijskim (Campylopterus phainopeplus). W wyniku tego spotkania, opublikowali swoje ustalenia na temat tego krytycznie zagrożonego gatunku. Artykuł naukowców z American Bird Conservancy (ABC), Narodowego Uniwersytetu Kolumbii oraz organizacji SELVA, ProCAT Colombia i World Parrot Trust został opublikowany w bioRxiv i dostarcza nowych informacji na temat nieznanych wcześniej zachowań zapylaka kolumbijskiego, takich jak żerowanie, śpiew i zaloty.

Zgodnie z badaniami, zapylak kolumbijski jest jednym z najrzadszych ptaków na świecie, a jego populacja jest krytycznie zagrożona. W 2018 roku szacowano, że na całym świecie żyje tylko około 50 osobników tego gatunku. Jednak w 2022 roku badacze mieli okazję obserwować i badać te ptaki w ich naturalnym środowisku, co dostarczyło nowych informacji na temat ich zachowań.

Jednym z najważniejszych ustaleń badaczy jest to, że zapylaki kolumbijskie są bardzo wybredne w kwestii wyboru miejsca do żerowania. Ptaki te preferują kwiaty o czerwonym lub pomarańczowym kolorze, a także wybierają kwiaty o wydłużonych kielichach, co ułatwia im dostęp do nektaru. Ponadto, badania wykazały, że zapylaki kolumbijskie są bardzo aktywne w nocy, co jest rzadko spotykane u innych gatunków kolibrów.

Kolejnym ważnym odkryciem jest to, że zapylaki kolumbijskie są bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku. Badania wykazały, że zmiany w krajobrazie, takie jak wycinka lasów i rozwój infrastruktury, mogą znacznie wpłynąć na populację tych ptaków. Dlatego też, ochrona i zach 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda na lato 2024. Urlop w Polsce w czerwcu, lipcu czy sierpniu?

Nowy podatek od paliwa. Uderzy po kieszeni wszystkich