w

Koniec misji pozaziemskiego śmigłowca. Ingenuity działał 30-krotnie dłużej niż planowano

W dniu 18 stycznia, czyli 11 dni temu, marsjański helikopter Ingenuity przeprowadził swój 72. lot, który okazał się być ostatnim. Obecnie znajduje się on w pozycji pionowej i utrzymuje kontakt z centrum kontroli. Jednak obrazy z 18 stycznia, które zostały przesłane na Ziemię w tym tygodniu, ujawniły, że przynajmniej jedna z łopatek wirnika uległa uszkodzeniu podczas lądowania. W związku z tym, maszyna nie jest w stanie wykonać kolejnego lotu, jak poinformowała NASA.

Misja Ingenuity na Marsie była nie tylko historycznym wydarzeniem, ale również dowiodła, że poza Ziemią możliwe jest kontrolowane poruszanie się w powietrzu za pomocą śmigieł. To ogromny krok w przyszłość eksploracji kosmosu i otwiera nowe możliwości dla przyszłych misji na Czerwonej Planecie.

Helikopter Ingenuity został wysłany na Marsa wraz z łazikiem Perseverance w lutym 2021 roku. Jego głównym zadaniem było przetestowanie możliwości lotu w warunkach marsjańskiej atmosfery, która jest znacznie rzadsza niż na Ziemi. Mimo wielu wyzwań, Ingenuity z powodzeniem wykonał swoje pierwsze loty w kwietniu, stając się pierwszym statkiem powietrznym, który odbył kontrolowany lot na innej planecie.

Podczas swojej misji, helikopter przeprowadził 5 lotów, z których każdy był coraz bardziej ambitny. Ostatni lot miał na celu przelecieć nad obszarem o nazwie „Séítah”, gdzie znajdują się interesujące formacje skalne. Niestety, podczas lądowania doszło do uszkodzenia jednej z łopatek wirnika, co uniemożliwiło dalsze loty.

Mimo że misja Ingenuity dobiegła końca, jej znaczenie dla przyszłych badań kosmosu jest nieocenione. Dzięki temu, że udało się udowodnić, że kontrolowany lot za pomocą ś 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80-letnia Joni Mitchell powróciła na scenę po 20 latach. Ma szansę na dziesiątą Grammy

Tom Holland zdradził, dlaczego razem z Zendayą wracają do „Spider-Man: Homecoming”