w

Kontrole w domach Polaków. Sprawdzą, czy masz ważny dokument

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który określa ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części, takich jak ogrzewanie, wentylacja, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie oraz oświetlenie (w przypadku budynków niemieszkalnych). Jest to ważny dokument, ponieważ pozwala właścicielowi, najemcy lub użytkownikowi budynku oszacować roczne zużycie energii i związane z tym koszty utrzymania.

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, które są wystawione na sprzedaż lub wynajem, a także we wszystkich budynkach wybudowanych po 2009 roku. Koszt jego wyrobienia wynosi około 800 złotych. Nie jest on jednak wymagany w przypadku, gdy budynek jest wykorzystywany tylko przez właściciela, a nie jest przeznaczony do sprzedaży lub wynajmu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Koszt jego wyrobienia nie jest ustalony ustawowo i zależy od wielkości i lokalizacji budynku. Za brak tego dokumentu grozi grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Ustawa dotycząca świadectwa energetycznego wprowadziła również obowiązek cyklicznych kontroli systemów ogrzewania. Częstotliwość tych kontroli zależy od rodzaju źródła ciepła i może wynosić od 2 do 5 lat. Jednak można uniknąć kolejnych kontroli, jeśli nie zmieni się profil energetyczny budynku. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Unikatowe znalezisko z okolic Opatowa: niezwykły złoty stater celtycki

Opłata za dowód rejestracyjny musi wzrosnąć. Samorządy żądają