w

Łowcy-zbieracze czy zbieracze-łowcy? Dieta sprzed tysięcy lat mogła być oparta na roślinach

Przyzwyczailiśmy się do postrzegania wczesnych ludzi jako łowców-zbieraczy, którzy opierali swoją dietę głównie na mięsie. Jednakże, najnowsze badania przeprowadzone przez archeologów z University of Wyoming w peruwiańskich Andach wskazują na to, że może to być błędne przekonanie. W rzeczywistości, powinniśmy raczej nazywać ich zbieraczami-łowcami, ponieważ ponad 80% ich diety składało się z roślin, a mięso stanowiło mniej niż piątą część.

Wcześni ludzie, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Ameryki Południowej, byli zależni od różnorodnych źródeł pożywienia. W zależności od dostępności i sezonowości, mogli polować na zwierzęta lub zbierać dzikie rośliny. Jednakże, badania przeprowadzone w peruwiańskich Andach wykazały, że rośliny stanowiły główny składnik diety tych ludzi.

W trakcie badań, archeolodzy odkryli pozostałości pożywienia w postaci resztek roślinnych i zwierzęcych w naczyniach i narzędziach używanych przez wczesnych ludzi. Analiza tych pozostałości wykazała, że ponad 80% diety składało się z roślin, takich jak ziemniaki, kukurydza, fasola i quinoa. Mięso, w tym dzikie zwierzęta, stanowiło mniej niż piątą część diety.

Wyniki tych badań są zaskakujące, ponieważ wcześni ludzie często są kojarzeni z polowaniem i jedzeniem mięsa. Jednakże, w rzeczywistości, byli oni bardzo zróżnicowani w swoim pożywieniu i wykorzystywali różnorodne źródła, w zależności 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe obowiązkowe wyposażenie. Kierowca będzie miał 5 sekund na reakcję

Autobus utknął na środku torów. Kierowcy grozi więzienie