w

Ludzie przybyli do Europy 1,4 miliona lat temu. Wędrowali ze wschodu na zachód

Międzynarodowy zespół naukowy pod przewodnictwem Romana Garby z Instytutu Fizyki Jądrowej i Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk opublikował w czasopiśmie Nature wyniki swoich badań dotyczących znalezisk kamieni narzędziowych w najniższej warstwie stanowiska archeologicznego w pobliżu miasta Korolevo w zachodniej Ukrainie. Według naukowców, datowane na 1,4 miliona lat, są to najstarsze znane narzędzia ludzkie w Europie.

Odkrycie to jest nie tylko ważne z punktu widzenia historii ludzkości, ale także potwierdza teorię o wczesnym rozwoju człowieka w Europie. Znaleziska te są starsze o około 200 tysięcy lat od dotychczas najstarszych znanych narzędzi ludzkich w Europie, co sugeruje, że ludzie zamieszkiwali ten region już w bardzo odległych czasach.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowy obejmowały analizę składu chemicznego kamieni narzędziowych oraz ich struktury mikroskopowej. Wyniki te potwierdziły, że narzędzia te zostały wykonane przez człowieka, a nie powstały naturalnie. Ponadto, w pobliżu znaleziono także pozostałości ogniska, co sugeruje, że ludzie w tym miejscu nie tylko przebywali, ale także przygotowywali posiłki.

Według naukowców, odkrycie to może wnieść nowe światło na temat wczesnego rozwoju człowieka w Europie i pozwolić na lepsze zrozumienie migracji ludzi w przeszłości. Ponadto, stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta Korolevo może stać się ważnym miejscem badań dla naukowców z różnych dziedzin, takich jak archeologia, antropologia czy geologia. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kandydat na nowego Bonda? Mówi się o nominowanym do Oscara!

W Polsce niedługo zabraknie LPG? Minister mówi wprost