w

Ludzie wyszli z Afryki „błękitnymi autostradami”?

Człowiek współczesny wielokrotnie opuszczał Afrykę, jednak globalnej ekspansji z Czarnego Lądu dokonał mniej niż 100 000 lat temu. Według części uczonych, nasze przodkowie wykorzystali wówczas „zielone korytarze”, które utworzyły się w wilgotnych okresach. Te naturalne przejścia umożliwiły im bezpieczne przemieszczanie się po kontynencie i w końcu opuszczenie go. Jednak najnowsze badania sugerują, że ludzie mogli również korzystać z „niebieskich autostrad” – rzek okresowych, które tworzyły dogodne trasy migracyjne.

W czasach, gdy Afryka była bardziej wilgotna, istniały liczne „zielone korytarze” – obszary o bogatej roślinności i dostępnych zasobach wody. Te tereny były idealnymi miejscami dla ludzi do osiedlenia się i zdobywania pożywienia. W takich warunkach, duże grupy ludzi mogły bezpiecznie przemieszczać się po kontynencie, a nawet opuścić go w poszukiwaniu nowych terenów.

Jednak nie tylko „zielone korytarze” umożliwiły ludziom opuszczenie Afryki. Według najnowszych badań, istniały również „niebieskie autostrady” – rzeki okresowe, które tworzyły dogodne trasy migracyjne. W czasach, gdy Afryka była bardziej sucha, te rzeki były jedynymi źródłami wody w okolicy, co przyciągało zwierzęta i ludzi. Dzięki temu, rzeki te stały się naturalnymi szlakami migracyjnymi, które umożliwiły ludziom przemieszczanie się po kontynencie.

Wydaje się, że ludzie wykorzystywali zarówno „zielone korytarze”, jak i „niebieskie autostrady” w swoich migracjach. Dzięki temu, mogli bezpiecznie opuścić Afrykę i rozprzestrzenić się po całym świecie. Jednakże, nie jest jasne, czy ludzie świadomie wybierali te trasy migracyjne, czy też po prostu podążali za dost 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Będzie nowym Bondem? Aktor przerywa milczenie

Kupili nowe auta elektryczne i już żałują przesiadki. Wielki problem