w

Na Islandii zanotowano rekordowy wpływ magmy do szczeliny w skorupie ziemskiej

W październiku ubiegłego roku, w regionie Svartsengi na półwyspie Reykjanes na Islandii, miało miejsce wydarzenie geologiczne, które wzbudziło zainteresowanie naukowców z całego świata. Otóż, w tym miejscu uformowało się ogromne pęknięcie skorupy ziemskiej o długości 15 kilometrów i niezwykle imponującej głębokości, sięgającej wielu kilometrów. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Islandzkiego wykazały, że przyczyną tego zjawiska był wypływ dużej ilości magmy do szczeliny.

To wydarzenie jest nie tylko fascynujące dla naukowców, ale również stanowi ważne źródło informacji na temat procesów geologicznych zachodzących w tym regionie. Wypływ magmy jest bowiem jednym z najważniejszych czynników wpływających na kształtowanie się powierzchni Ziemi. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu Islandzkiego, udało się ustalić, że był to największy wypływ magmy tego typu, jaki miał miejsce w ostatnich latach.

Wypływ magmy jest zjawiskiem naturalnym, które może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest aktywność wulkaniczna, która jest charakterystyczna dla Islandii, ze względu na jej położenie na granicy płyt tektonicznych. Jednak w przypadku pęknięcia skorupy ziemskiej w region 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes CLE Cabriolet ma już polski cennik. Nie zabrakło nawet diesla

Nowa Toyota Land Cruiser hitem wśród Polaków. Kupili kilkaset aut w 3 godziny