w

Najbardziej żarłoczna z czarnych dziur utworzyła najjaśniejszy obiekt we wszechświecie

Naukowcy z Chile, Francji i Australii dokonali odkrycia najjaśniejszego kwazara, który jednocześnie jest najszybciej rosnącą czarną dziurą i najjaśniejszym znanym obiektem we wszechświecie. Kwazary są to galaktyki, w których w centrum znajduje się niezwykle jasne źródło promieniowania. To właśnie tam znajduje się supermasywna czarna dziura, która pochłania ogromne ilości materii.

Kwazary są jednymi z najbardziej fascynujących obiektów we wszechświecie. Są to galaktyki, które emitują ogromne ilości energii, przewyższając jasnością nawet najjaśniejsze gwiazdy. Jednak to, co sprawia, że kwazary są tak wyjątkowe, to fakt, że ich jasność pochodzi z centralnej czarnej dziury.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że kwazary są związane z czarnymi dziurami, ale dopiero niedawno udało się zidentyfikować najjaśniejszy i najszybciej rosnący kwazar. Zespół astronomów z Chile, Francji i Australii wykorzystał teleskopy na Ziemi i w kosmosie, aby dokładnie zbadać ten obiekt.

Wyniki badań są imponujące. Okazało się, że kwazar, oznaczony jako J2157, jest 1,5 tysiąca razy jaśniejszy niż cała Droga Mleczna. Co więcej, ta 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ważna skamieniałość okazała się podróbką

Popularne smartfony nie będą już dostępne. Firma stawia na AI