w

Niebywałe odkrycie na Podlasiu. To prawdopodobnie najstarsze takie dzieło w tej części Europy

W urokliwej miejscowości Nowoberezów, położonej niedaleko Hajnówki na Podlasiu, miało miejsce niezwykłe odkrycie. Zespół badawczy z Instytutu Sztuki PAN natknął się na ikonostas liczący blisko 400 lat. Jest to prawdopodobnie najstarsze tego typu dzieło w całej tej części Europy. W związku z tym, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął szybką decyzję o przeprowadzeniu konserwacji interwencyjnej, aby zachować to wyjątkowe dzieło sztuki.

Ikonostas jest to rodzaj dekoracyjnej ściany, która znajduje się w prawosławnych cerkwiach i pełni funkcję ołtarza. Jest to nie tylko element dekoracyjny, ale również ważny element kultu religijnego. Dlatego też odkrycie tak starego ikonostasu jest niezwykle cenne dla naukowców i miłośników sztuki.

Badacze z Instytutu Sztuki PAN podczas swoich prac natrafili na ikonostas, który datowany jest na około 400 lat. Jest to niezwykle rzadkie znalezisko, ponieważ większość ikonostasów z tego okresu nie przetrwała do naszych czasów. Dlatego też odkrycie to jest nie tylko ważne dla historii sztuki, ale również dla poznania kultury i religii w tamtych czasach.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął natychmiastowe działania w celu zachowania tego unikatowego dzieła. Konserwacja interwencyjna jest niezbędna, ponieważ ikonostas jest w bardzo 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Młody mężczyzna szukał muszelek. Otarł się o śmierć

Wystawiali fałszywe ogłoszenia o sprzedaży aut. Zarobili 1,6 mln zł