w

Niezwykły cmentarz w pobliżu Kijowa łączy Ruś Kijowską, Polskę i plemiona Bałtów

Na cmentarzu w pobliżu wsi Ostriv, położonej 80 km na południe od Kijowa nad rzeką Roś, archeolodzy odkryli pochówki kobiet z owijającymi szyję naszyjnikami z brązu, pochodzącymi z X/XI wieku. Jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w regionie, ponieważ podobne naszyjniki znaleziono tylko na północnym-wschodzie Polski, w wiosce Szurpiły, w pobliżu granicy z Litwą.

Na cmentarzu w Ostrivie znajduje się ponad 100 pochówków kobiet i mężczyzn, co wskazuje na to, że był on miejscem szczególnie ważnym dla społeczności zamieszkującej te tereny w przeszłości. Dotychczas znaleziono tam również broń i biżuterię, co świadczy o bogatym wyposażeniu zmarłych. Archeolodzy zauważyli również, że część zmarłych została pochowana w drewnianych trumnach, a u stóp niektórych z nich pozostawiono wiadra.

Odkrycie naszyjników z brązu na cmentarzu w Ostrivie jest nie tylko ważne ze względów historycznych, ale także kulturowych. Świadczy ono o kontaktach i wymianie handlowej między różnymi społecznościami zamieszkującymi te tereny w przeszłości. Dzięki temu odkryciu możemy lepiej poznać historię i kulturę ludów zamieszkujących te tereny w X/XI wieku. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktorka zdradza kulisy polskiej koprodukcji. Czuła się, jakby była pod ciągłym nadzorem

Toyota Land Cruiser wjeżdża do Polski. Wyjątkowa seria 120 sztuk