w

Nowa szczepionka skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku aż 18 milionów osób umiera z powodu chorób układu krążenia. Jedną z przyczyn tych tragicznych statystyk jest wysoki poziom cholesterolu LDL, czyli tzw. „złego” cholesterolu, który jest powiązany z występowaniem choroby niedokrwiennej serca. Jednak istnieje nadzieja na zmniejszenie liczby ofiar tych chorób dzięki nowej szczepionce opracowanej na Wydziale Medycyny University of New Mexico.

Profesor Bryce Chackerian i jego zespół naukowców ogłosili w czasopiśmie naukowym npj Vaccines, że ich szczepionka jest obiecującym i niedrogim sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Badania wykazały, że szczepionka ta działa niemal tak skutecznie jak drogie inhibitory PCSK9, które są obecnie stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Szczepionka ta działa poprzez stymulowanie układu odpornościowego do produkcji przeciwciał, które blokują działanie białka PCSK9, odpowiedzialnego za podwyższony poziom cholesterolu LDL. Dzięki temu, poziom „złego” cholesterolu w organizmie zostaje obniżony, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Odkrycie to jest szczególnie ważne dla osób, które nie mogą stosować drogich inhibitorów PCSK9 ze względu na ich wysoką cenę. Szczepionka jest bowiem tańszą alternatywą, co może przyczynić się do zwiększenia dostępności skutecznego leczenia dla większej liczby osób.

Warto również podkreślić, że szczepionka ta jest bezpieczna i nie wywołuje poważnych skutków ubocznych. Badania kliniczne przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że jest ona dobrze tolerowana przez organizm i nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji.

Wnioski z badań nad tą szczepionką są bardzo obiecujące i dają nadzieję na zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia. Jednakże, aby szczepionka 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chiny umieściły na orbicie Ziemi sześć obiektów. Wysyłają dziwne sygnały

37 tys. zł za 3 tygodnie pracy. Ile naprawdę zarabiają kierowcy