w

Nowe obowiązkowe wyposażenie. Kierowca będzie miał 5 sekund na reakcję

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu wzywa do surowego zaostrzenia wymogów dotyczących systemów wspomagania kierowcy DCAS (Driver Condition Alert Systems). W odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez zmęczonych lub rozproszonych kierowców, Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia samochodów w te systemy. Wśród głównych założeń nowych przepisów jest skrócenie czasu reakcji systemów ostrzegających o rozproszeniu kierowcy z obecnych 15 sekund do zaledwie 5 sekund.

W ostatnich latach, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez zmęczonych lub rozproszonych kierowców znacznie wzrosła, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. W odpowiedzi na tę sytuację, Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu apeluje o surowe zaostrzenie wymogów dotyczących systemów DCAS, które mają na celu wykrywanie zmęczenia lub rozproszenia kierowcy i ostrzeganie go o konieczności przerwy lub zmiany zachowania.

Obecnie, większość samochodów wyposażona jest w systemy DCAS, jednak ich skuteczność jest ograniczona przez długi czas reakcji, który wynosi obecnie 15 sekund. W przypadku zmęczonego lub rozproszonego kierowcy, 15 sekund może być wystarczająco długi, aby doprowadzić do wypadku. Dlatego też, Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zj 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga na fałszywe wiadomości SMS. MSWiA ostrzega Polaków

Łowcy-zbieracze czy zbieracze-łowcy? Dieta sprzed tysięcy lat mogła być oparta na roślinach