w

Paliwo E10 zepsuje twoje auto? Tego nie powie ci mechanik

Od 1 stycznia na polskich stacjach benzynowych pojawi się nowe paliwo – E10, które jest mieszanką benzyny 95-oktanowej z 10 procentową domieszką biokomponentów. Zastąpi ono dotychczas dostępną w sprzedaży benzynę E5, która zawiera maksymalnie 5 procent bioetanolu. Wprowadzenie nowego paliwa budzi wiele kontrowersji i wątpliwości wśród kierowców. Dlaczego pojawiły się listy zawierające informacje o samochodach, które nie powinny jeździć na E10 i czy faktycznie warto przejmować się tymi ostrzeżeniami?

Pierwsze wzmianki o paliwie E10 pojawiły się już kilka lat temu, kiedy to Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia do sprzedaży paliwa zawierającego większą ilość biokomponentów. Celem tej decyzji jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz zmniejszenie zależności od importu ropy naftowej. W Polsce, zgodnie z tą dyrektywą, od 1 stycznia 2020 roku benzyna E10 zastąpi benzynę E5.

Jednak pojawienie się nowego paliwa na stacjach budzi wiele wątpliwości i obaw wśród kierowców. Wiele osób obawia się, że E10 może zaszkodzić silnikom ich samochodów. Dlatego też pojawiły się listy zawierające informacje o modelach aut, które nie są przystosowane do jazdy na tym paliwie. Jednak warto zaznaczyć, że większość samochodów produkowanych po 2000 roku jest przystosowana do spalania benzyny E10. W przypadku starszych modeli, warto skonsultować się z producentem lub serwisem samoch 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielkie zakłócenia sygnału GPS nad Polską

Nazwali go objawieniem „The Voice of Poland”. Adam Stachowiak zaprosił żonę do współpracy