w

Pierwsza ciąża nosorożca metodą transferu zarodka. Może uratować gatunek skazany na zagładę

Międzynarodowe konsorcjum naukowców i obrońców przyrody, znane jako BioRescue, ogłosiło przełomowe osiągnięcie w ochronie zagrożonego wyginięciem białego nosorożca północnego. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody transferu zarodka, udało się doprowadzić do pierwszej w historii ciąży u tego gatunku. To daje nadzieję na ocalenie tej wyjątkowej i unikalnej odmiany nosorożca, którą ludzie niemal całkowicie wyeliminowali z powierzchni Ziemi.

Obecnie na świecie pozostały tylko dwie samice białego nosorożca północnego – Najin i jej córka Fatu. Obie są pilnowane dzień i noc w Ol Pejeta Conservancy w Kenii, gdzie znajduje się ostatnie naturalne siedlisko tych zwierząt. Przed sześciu laty świat obiegła smutna wiadomość o śmierci ostatniego samca tego gatunku, Sudana.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy naukowców oraz obrońców przyrody z różnych krajów, udało się opracować innowacyjną metodę transferu zarodka, która pozwoliła na zapłodnienie jajeczek u samicy nosorożca. To ogromny krok w kierunku ocalenia białego nosorożca północnego przed całkowitym wyginięciem.

Jednakże, aby zapewnić przetrwanie tego gatunku, konieczne jest dalsze działanie i wsparcie ze strony społeczeństwa oraz rządów. Tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić przyszłość dla białego nosorożca północnego i innych zagrożonych gatunków na naszej planecie. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eurowizja 2024: To ona może zagrozić Justynie Steczkowskiej? Kim jest Luna?

Były poseł Janusz K.-M. z zarzutami. Jechał bez prawa jazdy, grozi mu więzienie