w

Polska gospodarka minęła dołek. Co czeka nas dalej?

Po ogłoszeniu przez Główny Urząd Statystyczny wstępnych wyników polskiej gospodarki za III kwartał analitycy jednogłośnie stwierdzają, że minęły już najgorsze czasy. Po dwóch kwartałach spadków PKB, w końcu udało się osiągnąć niewielki wzrost. Jednak najważniejsze pytanie, które teraz zadają sobie wszyscy, brzmi: czy gospodarka ma szansę na szybki powrót do ścieżki wzrostu o poziomie 3-4 proc., zgodnym z jej dawnym potencjałem, czy też będziemy musieli zmierzyć się z długotrwałym, słabym wzrostem, zbliżonym do stagnacji?

W ostatnich latach polska gospodarka odnotowała imponujący wzrost, który był jednym z najwyższych w Europie. Jednak pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje spowodowały gwałtowny spadek aktywności gospodarczej. W pierwszym kwartale 2020 roku PKB zmniejszyło się o 2,2 proc., a w drugim o 8,2 proc. Wówczas wielu ekonomistów obawiało się, że gospodarka może pogrążyć się w recesji, a jej odbudowa będzie długa i trudna.

Jednak w III kwartale nastąpił zwrot. Według wstępnych danych GUS, PKB wzrósł o 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. To oznacza, że gospodarka wydostała się z recesji, ale czy jest to już sygnał, że wracamy na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii?

Analitycy są ostrożni w swoich prognozach. Z jednej strony, wzrost w III kwartale jest pozytywnym sygnałem i pokazuje, że gospodarka jest w stanie 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziś, 16 lis 22:10 (Polsat) – To tylko seks

Rosja pokazała nową broń. Czym są te skrzydlate niszczyciele?