w

Rewolucyjne zmiany w Apple CarPlay już bardzo blisko! Kiedy wyjdzie aktualizacja?

„Co nowego przyniesie Apple CarPlay w 2024 roku?

Firma z Cupertino głośno mówiła o swoich planach na temat Apple CarPlay pod koniec 2022 i na początku 2023 roku. Jednak później temat ten przycichł. Niektórzy nawet żartowali, że jest to kolejna nowość od Apple, która wygląda pięknie tylko podczas prezentacji, ale nigdy nie zostanie udostępniona użytkownikom.

Jednak wiele wskazuje na to, że Apple nie porzuciło projektu, a raczej umiejętnie unikało plotek i przecieków. Pierwszym dowodem na nadchodzące zmiany jest znacząco zmodyfikowana strona usługi. Możemy z niej dowiedzieć się już naprawdę wiele ciekawych rzeczy na temat tego, jak firma Tima Cooka widzi przyszłość synchronizacji smartfonów z samochodami osobowymi. Jest to wizja, która może się przyjąć.

Jakie nowe funkcje pojawią się w Apple CarPlay?

Obecnie dostępne oprogramowanie jest dość proste. Oferuje mapy, dane o pogodzie, SMS-y, wsparcie dla Spotify i wielu aplikacji firm trzecich, oraz proste ustawienia, gdzie można zmienić niewiele. W teorii jest też tryb dyktowania wiadomości i wbudowana wirtualna asystentka, Siri, jednak wciąż nie radzi sobie ona z językiem polskim, więc jej użyteczność dla Polaków jest niewielka. Według MacRumors, zmodyfikowany CarPlay zaoferuje znacznie więcej. Kluczowe nowości, które są już niemal pewne, to:

– Car Camera – aplikacja wyświetlająca obraz z kamer znajdujących się w pojeździe,
– Charge – służąca do analizowania danych o zapotrzebowaniu na energię dla pojazdów elektrycznych,
– Climate – tryb zarządzania klimatyzacją w pojeździe,
– Media – wsparcie dla obsługi radia i innych narzędzi multimedialnych. Nie wiadomo jeszcze, czy w tej kategorii znajdą się też usługi streamingowe,
– Tire Pressure – dane o ciśnieniu opon w samochodzie,
– Trips – zbiorcze podsumowanie statystyk po przejechanej trasie, od liczby kilometrów, przez zużycie paliwa po informacje o szybkości.

Spekuluje się również o możliwości „współdzielenia” kluczyka od pojazdu. Załóżmy, że do auta przypisana jest dwójka właścicieli. Jeśli jesteś jednym z nich i zapomniałeś wziąć z domu kluczyka lub go zgubiłeś, drugi współwłaściciel będzie mógł wysłać Ci SMS-a, który – zapewne poprzez NFC – pozwoli Ci odblokować drzwi i uruchomić pojazd. Dla zapominalskich i osób, którym zdarza się gubić przedmioty, jest to świetna sprawa. Możliwe, że usługę będzie można dodać również do Apple Wallet.

Wśród tych nieco mniej „rewolucyjnych” zmian pojawią się nowe tapety, tarcze zegarów oraz ekrany pokazujące się przy włączaniu/wyłączaniu usługi.

Które auta będą kompatybilne z nowym Apple CarPlay?

Nie wiadomo jeszcze, które pojazdy dostaną oficjalne wsparcie dla zaktualizowanej usługi. Można jedynie przypuszczać, że producenci aut już od pewnego czasu pracują nad tym, aby ich pojazdy były kompatybilne z nowym Apple CarPlay. Jednak na pewno pojawią się modele samochodów, które będą wyposażone w odpowiednie systemy i technologie, aby móc korzystać z nowych funkcji Apple CarPlay.

Podsumowując, w 2024 roku możemy spodziewać się znacznie ulepszonej wersji Apple CarPlay, która będzie oferować wiele nowych funkcji, takich jak Car Camera, Charge, Climate, Media, Tire Pressure, Trips oraz możliwość „współdzielenia” kluczyka od pojazdu. Nie wiadomo jeszcze, które auta będą kompatybilne z nowym CarPlay, ale na pewno pojawią się modele wyposażone w odpowiednie systemy i technologie. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chińscy producenci zdemolują konkurencję? Musk nie ma wątpliwości

Konfiskata samochodów już niedługo. Nie wszyscy będą równi wobec prawa