w

Reżyser „U Pana Boga za piecem” pozywa Skarb Państwa. Żąda 416 mln złotych

Jacek Bromski, znany reżyser i obecny Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, postuluje, aby osoby związane z rodzimą branżą filmową otrzymały odszkodowanie za poniesione straty z powodu braku opłaty reprograficznej. Według jego szacunków, kwota ta wynosi ponad 416 milionów złotych, a żąda jej od Skarbu Państwa.

Ale o co dokładnie chodzi w tej sprawie? Otóż, od 1995 roku w Polsce obowiązuje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wprowadziła opłatę reprograficzną. Jest to specjalny podatek, pobierany od producentów i importerów sprzętu biurowego, takiego jak drukarki czy kserokopiarki, a także od firm i instytucji, które korzystają z tych urządzeń do kopiowania materiałów chronionych prawem autorskim.

Środki zebrane z tytułu opłaty reprograficznej miały być przeznaczone na wsparcie twórców i wydawców, których prawa autorskie są naruszane przez nielegalne kopiowanie. Niestety, w praktyce okazało się, że część tych środków nie trafia do właściwych beneficjentów, a także że niektóre firmy unikają pł 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rosyjska armia zwiększa użycie „uskrzydlonych bomb”. To fatalne wieści

Były szef „Wiadomości” bawił się w Rosji. Puścił parę z ust po wybuchu afery. Oto prawda o zdjęciach z Petersburga