w

Skandal w świecie fizyki. „Twórca” wysokotemperaturowego nadprzewodnika fałszował dane

Według najnowszego raportu, który właśnie ujrzał światło dzienne, doktor Ranga Dias, ceniony naukowiec z University of Rochester, został ujawniony jako oszust, który celowo fałszował wyniki swoich badań. Informacje o tym kontrowersyjnym naukowcu pojawiły się już cztery lata temu, kiedy to opublikował on w prestiżowym czasopiśmie Nature pracę, w której twierdził, że udało mu się osiągnąć nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej. Trzy lata później, w kolejnym artykule, Dias ponownie potwierdził swoje odkrycie. Jednak szybko pojawiły się wątpliwości co do autentyczności uzyskanych wyników oraz uczciwości samego naukowca.

W świetle najnowszych informacji, okazuje się, że Dias celowo manipulował danymi, aby uzyskać pożądane rezultaty. Jego działania zostały ujawnione dzięki staraniom innych naukowców, którzy zaczęli zgłaszać wątpliwości co do rzetelności jego badań. W rezultacie, artykuły Diasa zostały wycofane z publikacji, a on sam został zdyskwalifikowany przez uniwersytet.

Odkrycie oszustwa Diasa jest ogromnym ciosem dla świata nauki, ponieważ jego praca wywołała ogromne zainteresowanie i nadzieje na przełom w dziedzinie nadprzewodnictwa. Niestety, okazuje się, że te nadzieje były oparte na fałszywych informacjach. Wielu naukowców wyraża oburzenie i rozczarowanie postępowaniem Diasa, który zamiast przyczynić się do postępu naukowego, wprowadził w błąd całą społeczność naukową.

Uniwersytet Rochester podjął już działania w celu wyjaśnienia sprawy i zapewnienia, że podobne incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości. Jednocześnie, 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaliśmy pierwszą molekułę o kształcie fraktala. Cyjanobakterie tworzą trójkąt Sierpińskiego

Ile kierowcy zapłacili za paliwo w 2023 roku? Kwota zwala z nóg