w

Stała wcale nie jest stałą? Teleskop DESI sugeruje, że ciemna energia zmienia się w czasie

Astrofizyk Adam Riess, laureat Nagrody Nobla za odkrycie, że tempo rozszerzania się wszechświata jest coraz szybsze, wyraził swoje podekscytowanie po opublikowaniu danych z pierwszego roku obserwacji Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI). Riess stwierdził, że jeśli dane te są prawdziwe, to mamy tutaj pierwszą od 25 lat prawdziwą wskazówkę odnośnie natury ciemnej energii. Jego kolega z DESI, Dillon Brout, dodaje, że możliwe jest, że te dane wskazują na ewolucję ciemnej energii.

Naukowcy podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o odkryciu, ale te dane są bardzo obiecujące i mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia ciemnej energii. Ciemna energia jest tajemniczym składnikiem wszechświata, który odpowiada za przyspieszające tempo jego rozszerzania się. Jednak jej dokładna natura pozostaje nieznana.

DESI jest nowym instrumentem, który ma za zadanie zbadać ciemną energię poprzez analizę odległych galaktyk. W pierwszym roku obserwacji udało się zebrać dane z ponad 5 milionów galaktyk, co stanowi tylko ułamek docelowego celu DESI. Jednak już teraz naukowcy są podekscytowani otrzymanymi wynikami i wierzą, że w przyszłości uda się im jeszcze bardziej zgłębić tajemnice ciemnej energii. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Disney+ i koniec współdzielenia kont. Podano dwa kluczowe terminy

Dwie nowości i klasyk w tym tygodniu na Netfliksie. Tego nie można przegapić