w

Stworzyli egzotyczny stan skupienia materii. Niebywały efekt eksperymentu prowadzonego w przestrzeni kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to nie tylko spektakularne miejsce, z którego można podziwiać piękno naszej planety z kosmosu. To przede wszystkim wyjątkowe laboratorium, które umożliwia przeprowadzanie niezwykle cennych eksperymentów, których nie dałoby się przeprowadzić na Ziemi. Jednym z najbardziej fascynujących projektów realizowanych na ISS jest przenośne Cold Atom Lab – komora, która umożliwia badanie właściwości kwantowych atomów w warunkach mikrograwitacji.

Dzięki unikalnym warunkom panującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, naukowcy mają możliwość przeprowadzania badań, których nie dałoby się zrealizować na Ziemi. W przypadku Cold Atom Lab, chodzi o wykorzystanie mikrograwitacji do badania zachowania atomów w warunkach bliskich zerowej temperatury. Dzięki temu, naukowcy mogą lepiej zrozumieć i kontrolować właściwości kwantowe materii, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju nowych technologii i zastosowań w przyszłości.

Komora Cold Atom Lab została zaprojektowana i zbudowana przez NASA, a jej działanie opiera się na wykorzystaniu laserów i magnetycznych pułapek do chłodzenia atomów do temperatury bliskiej zera absolutnego. W warunkach mikrograwitacji, gdzie siła grawitacji jest znacznie zmniejszona, naukowcy mogą dokładniej obserwować i manipulować zachowaniem atomów, co pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych eksperymentów i uzyskanie nowych, cennych informacji.

Badania przeprowadzane 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie żyje słynny polski artysta. Założyciel Klanu zmagał się z poważną chorobą

The Talos Principle 2 chwali się ocenami w nowym zwiastunie. To jedna z topowych gier 2023 roku