w

Takie odkrycie zdarza się raz na sto lat. Najstarszy napis runiczny w Danii

Archeolodzy z Muzeum Odense odkryli najstarszy napis runiczny w Danii, który został wydrapany na ostrzu noża. Znalezisko to zostało odnalezione w niewielkim pochówku urnowym i datowane jest na około 150 rok po Chrystusie. Jest to niezwykłe odkrycie o ogromnym znaczeniu dla historii kraju.

Odkrycie to zostało dokonane przez zespół archeologów z Muzeum Odense, którzy przeprowadzali badania na terenie Danii. Ostrze noża, na którym wyryto napis runiczny, zostało znalezione w niewielkim pochówku urnowym, co dodaje mu jeszcze większej wartości historycznej.

Według dyrektora muzeum, Jakoba Bonde, jest to unikatowe znalezisko o ogromnym znaczeniu dla narodu. Runy na nożu są aż o 800 lat starsze niż runy na kamieniach z Jelling, co czyni je jednym z najstarszych znanych napisów runicznych w Danii.

Trzymanie w ręku czegoś tak starego, ozdobionego w pełni rozwiniętym językiem pisanym, jest niezwykłym doświadczeniem. Jest to nie tylko unikatowe odkrycie dla naukowców, ale także dla całego kraju, ponieważ pozwala nam lepiej poznać naszą historię i kulturę.

Odkrycie to jest dowodem na to, że pismo runiczne było obecne w Danii już od bardzo dawnych czasów i stanowiło ważny element w życiu społeczności. Jest to także potwierdzenie, że nasz kraj ma bogatą i fascynującą historię, która wciąż czeka na odkrycie. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stellantis nie będzie zaniżał cen swoich aut. Polityka Tesli to ślepy zaułek?

Wybierasz się na narty na Słowację? Bądź gotowy na kontrole i utrudnienia