w

Technokompleks LRJ to nie dzieło neandertalczyka. Odkrycie zmienia pogląd na prehistorię Europy

Homo sapiens, czyli człowiek współczesny, pojawił się w północnej części Europy ponad 45 000 lat temu, co oznacza, że był obecny na tym terenie wiele tysięcy lat przed zniknięciem neandertalczyka z południa. Odkrycie szczątków w jaskini Ilsenhöhle w Ranis w Niemczech pozwoliło również po raz pierwszy zidentyfikować przedstawiciela technokompleksu LRJ (Lincombian-Ranisian-Jerzmanowician). Jest to zespół europejskich kultur archeologicznych, do którego należy m.in. kultura jerzmanowicka. Międzynarodowy zespół naukowy, kierowany przez specjalistów z Instytutu im. Maxa Plancka, dokonał tego odkrycia, co może rozstrzygnąć spór o to, kto był twórcą LRJ – neandertalczyk czy człowiek współczesny.

Homo sapiens, czyli człowiek współczesny, pojawił się w północnej części Europy ponad 45 000 lat temu, co oznacza, że był obecny na tym terenie wiele tysięcy lat przed zniknięciem neandertalczyka z południa. To odkrycie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala nam lepiej zrozumieć historię naszego gatunku i jego ewolucję. Szczątki znalezione w jaskini Ilsenhöhle w Ranis w Niemczech są dowodem na to, że Homo sapiens był obecny w Europie już w tak wczesnym okresie.

Jednak to nie wszystko, co odkryto w jaskini Ilsenhöhle. Po raz pierwszy udało się zidentyfikować przedstawiciela technokompleksu LRJ (Lincombian-Ranisian-Jerzmanowician), który jest zespołem europejskich kultur archeologicznych. W skład tego kompleksu wchodzi m.in. kultura jerzmanowicka, która jest jedną z najważniejszych kultur epoki kamienia w Europie. Odkrycie to jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć rozwój kultur archeologicznych w Europie.

Międzynarodowy zespół naukowy, kierowany przez specjalistów z Instytutu im. Maxa Plancka, dokonał tego odkrycia, co może rozstrzygnąć spór o to, kto był twórcą LRJ – neandertalczyk czy człowiek współczesny. Wcześniej istniały różne teorie na ten temat, ale dzięki znalez 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska aktorka zagrała matkę Priscilli Presley. Znamy ją z serialu „Sukcesja”

BYD wybuduje zakład na Węgrzech. Tak Chińczycy chcą przechytrzyć Brukselę