w

Terapia genowa przywróciła słuch pięciorgu dzieciom

Ubiegły tydzień był przełomowy dla dzieci cierpiących na neuropatię słuchową DFNB9, ponieważ przyniósł świetne informacje dotyczące postępu w leczeniu tej choroby. Neuropatia słuchowa DFNB9 jest dziedziczona autosomalnie recesywnie i jest spowodowana mutacją w genie kodującym otoferlinę. Skutkiem tej choroby jest poważna lub całkowita utrata słuchu, co znacznie wpływa na jakość życia pacjentów.

Jednak przed tygodniem, na łamach renomowanego czasopisma medycznego The Lancet, ukazał się artykuł opisujący wyniki terapii genowej, która przywróciła słuch pięciu dzieciom z DNFB9. Badania zostały przeprowadzone w Chinach, a w nich uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju oraz Uniwersytetu Harvarda.

Terapia genowa polegała na wprowadzeniu zdrowego genu otoferliny do komórek słuchowych pacjentów za pomocą wirusa adeno-assocjacyjnego. Po przeprowadzeniu zabiegu, u wszystkich pięciu dzieci zaobserwowano poprawę słuchu, a u jednego z nich nastąpiło całkowite przywrócenie słuchu. Co więcej, efekty terapii utrzymywały się przez co najmniej 9 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu.

Wyniki te są bardzo obiecujące i dają nadzieję na skuteczne leczenie neuropatii słuchowej DFNB9 w przyszłości. Naukowcy są również optymistycznie nastawieni do możliwości zastosowania terapii genowej w leczeniu innych chorób dziedzicznych, w tym również innych rodzajów neuropatii słuchowej.

Warto również podkreślić, że terapia genowa jest stosunkowo nową metodą leczenia, a jej skuteczność w przypadku neuropatii słuchowej DFNB9 została potwierdzona po raz pierwszy. Dzięki temu, pacjenci z tą chorobą mogą mieć nadzieję na poprawę swojego stanu zdrowia i jakości życia.

Należy jednak pamiętać, że terapia genowa 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Agresja na polskich drogach – policja zasypywana coraz większą liczbą nagrań

Od dziś MOP na S7 niedostępny dla kierowców. Na jak długo?