w

Tysiące mandatów z fotoradarów bezprawnych? RPO chce zmiany prawa

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że obecne przepisy karania właścicieli samochodów grzywną za nieujawnienie osoby, której powierzyli pojazd, są niezgodne z konstytucją. Według RPO, taka praktyka może zmuszać kierowców do samodenuncjacji, co jest sprzeczne z prawem do milczenia, będącym integralną częścią konstytucyjnego prawa do obrony. W związku z tym, Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się zmiany przepisów w celu zapewnienia lepszej ochrony kierowców, którzy zostali przyłapani na przekroczeniu prędkości przez fotoradary.

Co ciekawe, podobną inicjatywę w 2020 roku zgłaszał ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie pełniący tę funkcję Rzecznik również podkreśla potrzebę zmiany przepisów w celu zapewnienia większej ochrony praw kierowców. W opinii RPO, obecne przepisy są niesprawiedliwe i mogą prowadzić do nieuzasadnionych kar dla właścicieli pojazdów, którzy nie są winni popełnionego wykroczenia.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że konieczne jest wprowadzenie zmian w przepisach, które pozwolą na ustalenie rzeczywistego sprawcy wykroczenia, a nie tylko nałożenie kary na właściciela pojazdu. W ten sposób, kierowcy będą mogli skorzystać z prawa do obrony i nie będą zmuszeni do samodenuncjacji, co jest niezgodne z konstytucyjnym prawem do milczenia.

W efekcie, Rzecznik Praw Obywatelskich dąży do zapewnienia lepszej ochrony praw kierowców, którzy zostali przyłapani na przekroczeniu prędkości przez fotoradary. Wprowadzenie zmian w przepisach pozwoli na uniknięcie nieuzasadnionych kar dla właścicieli pojazdów i zapewni pełne poszanowanie konstytucyjnych praw obywateli. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gwiazdor znów ma kłopoty. Miał się tego dopuścić na planie swojego hitu

Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Skąd ta zmiana?