w

Unikatowe znalezisko z okolic Opatowa: niezwykły złoty stater celtycki

Kamil Bilski, członek Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa, dokonał niezwykłego odkrycia w Kaliszanach – znalazł tam wyjątkową i niezwykle cenną monetę. Jest to złota moneta celtycka z I wieku p.n.e., znana jako stater miseczkowaty. Moneta ta charakteryzuje się jedną stroną wklęsłą, a drugą wypukłą. Według niektórych badaczy, monety tego typu należą do celtyckich staterów typu krakowskiego. Najwięcej takich monet odnaleziono w okolicach Krakowa, co sugeruje, że w tym regionie znajdowała się mennica, gdzie były bite.

Stater miseczkowaty jest jedną z najbardziej unikatowych monet celtyckich, a jej wartość jest nieoceniona dla naukowców i kolekcjonerów. Moneta ta jest nie tylko cennym znaleziskiem, ale także ważnym źródłem informacji o historii i kulturze Celtów w Polsce. Dzięki niej możemy poznać nie tylko technikę bicia monet w tamtych czasach, ale także wzory i symbole, które były ważne dla celtyckiej społeczności.

Według Kamil Bilskiego, znalezienie statera miseczkowatego w Kaliszanach jest dowodem na obecność Celtów w tym regionie w I wieku p.n.e. To potwierdza teorię, że Celtowie byli jednym z najważniejszych ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski. Moneta ta jest także dowodem na rozwinięte kontakty handlowe Celtów z innymi kulturami, ponieważ została wybita z wykorzystaniem techniki importowanej z Grecji.

Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa jest niezwykle zainteresowane odkryciem Kamila Bilsk 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Robo-pies idzie do wojska. USA rozmieszczają pierwsze jednostki

Kontrole w domach Polaków. Sprawdzą, czy masz ważny dokument