w

Unikatowy farerski sweter w archiwum Admiralicji. Łup Royal Navy zachwycił naukowców

Wśród XIX-wiecznych listów z Kolekcji Papierów Wartościowych brytyjskich Archiwów Narodowych (TNA) odkryto doskonale zachowany 217-letni sweter wykonany wg tradycyjnego farerskiego wzoru. Sweter ten miał być przesłany do kobiety z Danii, jednakże przesyłka nigdy nie dotarła do celu. Powodem tego był fakt, że statek, który ją przewoził, został zatrzymany przez Royal Navy podczas bitwy pod Kopenhagą w 1807 roku.

Odkrycie tego starożytnego swetra jest nie tylko fascynujące ze względu na jego wiek i doskonały stan zachowania, ale także ze względu na historię, która go otacza. Sweter ten był częścią przesyłki, która miała dotrzeć do kobiety z Danii. Nie wiadomo, kim była ta kobieta i dlaczego miała otrzymać ten sweter, ale można przypuszczać, że była to osoba bliska nadawcy.

Niestety, przesyłka nigdy nie dotarła do celu, ponieważ statek, który ją przewoził, został zatrzymany przez Royal Navy podczas bitwy pod Kopenhagą w 1807 roku. Bitwa ta była częścią wojny brytyjsko-duńskiej, która wybuchła w wyniku konfliktów handlowych między oboma krajami. W trakcie bitwy, brytyjska flota zniszczyła duńską flotę, a wiele statków zostało zatrzymanych, w tym ten, który przewoził przesyłkę z farerskim swetrem 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Globalne ocieplenie wpłynęło na koordynację czasu i oddaliło problem, z którym musimy się zmierzyć

Gwiazda publikuje wideo zza kulis wyczekiwanego filmu. „Chyba nie powinnam tego robić”