w

W klifach Wysp Brytyjskich zachował się najstarszy skamieniały las na świecie

Na północnym wybrzeżu Devon i Somerset w Wielkiej Brytanii odkryto najstarszy na Ziemi skamieniały las, który pochodzi sprzed 390 milionów lat. Ten starożytny las był częścią ogromnych lasów, które pokrywały wówczas superkontynent Laurosję, powstały z połączenia kontynentów Laurencji i Bałtyki. Odkrycie to jest o około 5 milionów lat starsze od dotychczasowego rekordzisty – skamieniałego lasu znalezionego w Cairo w stanie Nowy Jork. Jest to ważne odkrycie, ponieważ pozwala nam lepiej zrozumieć historię naszej planety i ewolucję roślinności na Ziemi.

Badania przeprowadzone na skamieniałościach drzew z tego lasu wykazały, że były to rośliny z rodziny Cladoxylopsida, które były bardzo podobne do współczesnych paproci. Jednakże, w przeciwieństwie do dzisiejszych paproci, te starożytne rośliny mogły osiągać wysokość nawet do 10 metrów. Były to więc ogromne drzewa, które tworzyły gęste i bujne lasy na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

Odkrycie to jest również ważne z punktu widzenia geologii, ponieważ pozwala nam lepiej zrozumieć procesy, które doprowadziły do powstania superkontynentu Laurosję. Wówczas, na początku ery paleozoicznej, kontynenty Laurencja i Bałtyka zderzyły się, tworząc ogromny ląd, który obejmował większość dzisiejszych kontynentów półkuli północnej. Skamieniały las na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii jest więc świadectwem tych wydarzeń i pozwala nam le 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sztuczna inteligencja powiela sterotypy związane z płcią

W Tatry tylko z normą Euro 6. Kierowcy mają poważny problem