w

Wasabi pomaga w… konserwacji papirusów

Zespół badaczy z Wydziału Konserwacji Wielkiego Muzeum Egipskiego, egipskiego Narodowego Instytutu Standardów, Wydziału Konserwacji Instytutu Sztuki Projektowania Toyo w Tokio oraz Taibah University w Arabii Saudyjskiej przeprowadził badania, które wykazały, że wasabi może być skutecznym i bezpiecznym biocydemem wykorzystywanym do konserwacji papirusów. Eksperymenty zostały przeprowadzone w celu zbadania wpływu oparów wasabi na malowany papirus, który został zaatakowany przez grzyby.

Wyniki badań są obiecujące, ponieważ wykazano, że wasabi jest skutecznym środkiem do zwalczania grzybów, które mogą zniszczyć cenne papirusy. Wasabi jest naturalnym produktem, który jest powszechnie stosowany w kuchni japońskiej, a teraz okazuje się, że może mieć również zastosowanie w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki.

Badacze przeprowadzili szereg eksperymentów, w których papirusy zostały narażone na opary wasabi przez różne okresy czasu. Wyniki wykazały, że im dłużej papirus był narażony na opary wasabi, tym większa była skuteczność w zwalczaniu grzybów. Ponadto, nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków dla samego papirusu, co oznacza, że wasabi jest bezpiecznym środkiem do konserwacji.

Odkrycie to jest szczególnie ważne, ponieważ grzyby są jednym z głównych zagrożeń dla papirusów, ponieważ mogą powodować powstawanie plam i zniszczenie materiału. Dotychczas stosowane metody zwalczania grzy 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chylińska miała łzy w oczach podczas „Mam talent”. „Ten występ przejdzie do historii”

Wyjątkowa ludolfina. Tak Polacy świętują 14 marca Dzień Liczby Pi