w

Witold Literacki nowym p.o. prezesa zarządu Orlenu

Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. Jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków, a od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Posiada bogate doświadczenie menadżerskie, zdobyte zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen” – poinformowała spółka w komunikacie.

Jak dodano, w latach 2022-2023 Literacki pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN SA. Wcześniej, w latach 2020-2022, był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie SA, a w latach 2008-2020 pełnił funkcję dyrektora biura podatków w PKN Orlen SA.

W latach 2007-2008 był managerem ds. podatkowych w RWS Stoen SA, a od 1999 do 2008 roku senior managerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska Sp. z o.o. W latach 1997-1999 pracował jako konsultant w firmie Arthur Andersen Sp. z o.o., a od 1991 do 1997 roku był inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

Witold Literacki złożył również pisemne oświadczenie, że nie wykonuje innej działalności konkurencyjnej wobec Orlen SA, nie jest wspólnikiem konkurencyjnych spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, ani nie uczestniczy w innych konkurencyjnych osobach prawnych jako członek ich organów. Zadeklarował również, że nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Razem z Witoldem Literackim tymczasowo – nie dłużej niż na trzy miesiące – w zarządzie Orlenu znaleźli się Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński. Docelowo nowy zarząd Orlen zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Wcześniej we wtorek walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu wymieniło cały skład rady nadzorczej spółki. Miejsca w niej straciły osoby powołane za czasów rządów PiS, wraz z przewodniczącym Wojciechem Jasińskim. W ich miejsce weszli członkowie rady nadzorczej, wskazani wcześniej przez Skarb Państwa. Organ ten liczy obecnie dziewięć osób (było osiem), a szefuje nim teraz prof. Wojciech Popiołek. 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny energii. Minister Paulina Hennig-Kloska zapowiada nowe przepisy

Moskwa zmieniła się w twierdzę. Czekają na ataki Ukraińców