w

Wkrótce możemy być świadkami historycznego lądowania prywatnych misji na Księżycu

W przyszłym roku Stany Zjednoczone podejmą ambitną próbę pierwszego od 1972 roku lądowania na Księżycu. Jeśli ta misja się powiedzie, będzie to bez wątpienia wydarzenie historyczne, ponieważ po raz pierwszy w historii na powierzchni innego niż Ziemia ciała niebieskiego wyląduje pojazd należący do prywatnej firmy. Start tej wyjątkowej misji, która jest częścią programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) prowadzonego przez NASA, zaplanowano na styczeń i luty.

Od czasu ostatniego lądowania na Księżycu, które miało miejsce w 1972 roku, ludzkość nie miała możliwości dotarcia na jego powierzchnię. Jednak dzięki postępom technologicznym i współpracy między sektorem publicznym a prywatnym, ta sytuacja ulegnie zmianie w przyszłym roku. Misja CLPS jest częścią szerszego programu NASA, który ma na celu ponowne zainicjowanie badań Księżyca i przygotowanie do przyszłych misji załogowych.

W ramach programu CLPS, NASA wybrała dziewięć firm prywatnych, które będą odpowiedzialne za dostarczenie różnych ładunków na Księżyc. Jedną z tych firm jest SpaceX, należąca do Elona Muska, która ma zapewnić lądowanie na Księżycu. Jest to pierwsza misja tego typu, w której prywatna firma będzie odpowiedzialna za dostarczenie pojazdu na powierzchnię Księżyca.

Misja SpaceX na Księżyc jest nie tylko ważna z punktu widzenia badań kosmicznych, ale także ma ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego. Dzięki tej misji, prywatne firmy będą miały możliwość zdobycia c 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SCT w Krakowie nie wyśle na złom 100 tys. pojazdów? Władze chcą zmiany zasad

Dyrektor galerii Zachęta odwołany. Zdecydował minister kultury