w

Zorza polarna nad Polską. Spektakularne widoki na niebie. Znamy datę

„Teraz jest czas, aby patrzeć w niebo. Słońce wystrzeliło materiał w naszym kierunku, a my będziemy mogli zobaczyć go jako zorzę polarną. Świetlne rozbłyski będą widoczne nad całym terytorium Polski już w najbliższych nocach. Warunki muszą być odpowiednie – bezchmurne niebo i brak nadmiernego światła w otoczeniu. Zorza polarna to piękne zjawisko, ale może też stanowić zagrożenie. Może dojść do przerw w dostawie prądu, zakłóceń w nawigacji lub problemów ze snem.

Ogromne ilości plazmy zostały uwolnione ze Słońca w wyniku wybuchu promieniowania rentgenowskiego. To wydarzenie, które miało miejsce 150 milionów kilometrów od naszej planety, oznacza, że wkrótce będziemy świadkami spektakularnego widowiska na nocnym niebie.

Słońce wysyła w naszym kierunku słoneczny wiatr z naładowanymi cząstkami, które będziemy mogli zobaczyć jako zorzę polarną. Jest tak dużo gwiaździstej materii, że widoki mogą zapierać dech w piersiach. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjać, a nad naszym krajem nie pojawi się gęsta warstwa chmur, zorza polarna będzie widoczna od północnych granic Polski aż po krańce Podkarpacia. Tak było kilka tygodni temu, gdy kolorowe „fale” można było podziwiać zarówno w Ustce, jak i w Krośnie.

Zorza polarna – jak powstaje? Będzie widoczna nad Polską

Zorza polarna powstaje, gdy materia wystrzelona ze Słońca styka się z ziemską atmosferą. Nie jest wykluczone, że będziemy mogli podziwiać świetlne rozbłyski przez więcej niż jedną noc – z czwartku na piątek i z piątku na sobotę. Byłoby to dodatkową atrakcją dla już „magicznych” Andrzejek, obchodzonych 30 listopada.

Jednak są pewne warunki. Najlepiej obserwować zorzę z miejsca, gdzie nie ma „zanieczyszczenia świetlnego”. Nie spodziewajmy się więc niesamowitych widoków, stojąc przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko, warto wybrać się poza miasto, gdzie nie ma latarni, neonów i elektronicznych reklam. Trzymajmy też kciuki, aby Księżyc nie był zbyt jasny.

Przerwy w dostawie prądu, problemy ze snem. Negatywne skutki zorzy polarny

Zorza polarna może jednak stanowić pewne zagrożenie. W nocy, gdy jest widoczna, może być trudniej nam zasnąć i możemy mieć gorsze samopoczucie. Urządzenia elektroniczne mogą również działać nieprawidłowo, a nawigacja satelitarna i dostęp do internetu mogą być zakłócone. Nie wykluczone są również przerwy w dostawie prądu.” 

Read More

Napisane przez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Australia: Lek talidomid okazał się śmiertelnie groźny. Władze przeprosiły za błąd

Najlepsze podcasty biznesowe dla przedsiębiorców